Chorvatsko

Chorvatské pobřežní vody jsou pro jachting jako stvořené. A to především díky stovkám pravidelně rozložených ostrovů podél celého pobřeží a díky husté síti služeb spojených s jachtingem na velmi dobré úrovni. I na těch nejzatoulanějších ostrůvcích najdete restaurací s molem pro jachtaře a atmosféra marin ve větších letoviscích je opravdu nezapomenutelná. Ke kotvení nabízí Chorvatsko na tisíc zátok. Mezi místa, která si nelze nechat ujít, patří především ostrovní národní park Kornati. Z jižní strany ostrovy krášlí skalní útesy, které se tyčí až do 100 m nad hladinu, zatímco ze severní strany najdeme mělké laguny s křišťálově čistou vodou. V osmi metrové hloubce vidíte na dně každý oblázek i z paluby, což oceňují i zdejší delfíni, kterých je tu takové množství, že pokud je zde nespatříte, patříte opravdu ke smolařům Kornati samozřejmě zdaleka nejsou jediným lákadlem. Abychom popsali krásy dalších ostrovů jako Brač, Hvar, Vis, Mljet, Korčula a dalších, potřebovali bychom o mnoho více prostoru, než nám náš katalog nabízí.

Itálie

Itálie plus jachting rovná se především Liparské ostrovy! Sopky Vulcano a Stromboli zná asi každý. Málo kdo však stanul na jejich vrcholu nebo pozoroval jejich erupce z těsné blízkosti z paluby jachty. Sopka Stromboli je označována jako přírodní maják středomoří a jejími erupcemi se řídili námořníci po celá staletí. Liparské souostroví leží severně od Messinské úžiny, která odděluje italskou pevninu od Sicílie. Naše plavba začíná v Palermu, jehož atmosféra a kulturní památky lákají turisty celého světa. Odtud se plavíme podél nádherného severního pobřeží Sicílie do místa, kde se náš kurz stočí na sever k ostrovu Lipari. Liparské ostrovy byly díky své strategické poloze osidlovány všemi říšemi středomoří odnepaměti a toto střídání kultur vytvořilo naprosto unikátní charakter. Navštívíme sirné bahenní lázně ochutnáme špičkovou italskou kuchyni a budeme se kochat bizardními skalními útvary a pobavíme se italským temperamentem, který je pouze zde na jihu ten pravý. Palermo je dostupné letecky a výhodné letenky Vám rádi zajistíme.

Druhou možností, s ideální dostupností autem, jsou toskánské ostrovy. Jména jako Elba či Montecristo zřejmě není třeba představovat. Tyto ostovy patří do národního parku Acipelago Toscano. Mezi méně známé, avšak jeden z nejkrásnějších, patří ostrůvek Capraia, který je opravdovým přírodním skvostem a přesto je turismem téměř nepoznamenán. Jediné malebné městečko pak přínáší opravdu autentický zážitek kultury a historie těchto ostrovů. A ta je opravdu bohátá. Nelezneme zde památky od starých Etrusců, přes vrcholnou florentskou renesanci, až po současnost. Na této plavbě navštívíme i Korsiku, perlu středomoří.

Řecko

Co říci o proslulé kráse řeckých ostrovů? Snad to, že nejkrásnější ostrovy najdeme v souostroví Kyklady, ale jen stěží je najdeme v katalozích cestovních kanceláří. Řekové jakoby si to nejkrásnější střežili pro sebe. Hlavní důvod bude ale ten, že tyto ostrovy jsou příliš malé na to, aby zde vyrostla letiště a trajektem sem musíte podstoupit několikahodinovou plavbu. Mezi jachtaři jsou však proslulé. Plavba v Egejském moři patří k náročnějším, ale odměna za překonání delších vzdáleností mezi jednotlivými ostrovy opravdu stojí za to. Nádherné písečné pláže vnořené do bizardních skalních útvarů, jakoby tu byly jen pro Vás. Pohostinnost místních obyvatel, díky absenci masového turismu, je s klasickými lokalitami naprosto nesrovnatelná a při dalším srovnávání nabudete dojmu, že existují dvě Řecka.